8 کاری که برای موفقیت شعر باید انجام دهید

امیدواریم از شعر کوتاه و بلند مولانا با موضوع زندگی لذت ببرید. در این بخش گزیده ای از اشعار با موضوع تنهایی را آماده کرده ایم. علاقهمندان به شرکت در بخش «پژوهش درباره شعر» نیز بدون هیچگونه محدودیت در زمان انتشار اثر، کتاب پژوهشی با موضوع شعر انتقادی و اعتراضی در ایران از مشروطه تا کنون یا شعر انتقادی و اعتراضی در جهان را در پنج نسخه به نشانی صندوق پستی یادشده میتوانند بفرستند. این صدا همان آهنگ یا وجههی زبانی است که در بخش قبلی اشاره کردیم! بر این اساس میتوان نتیجه گرفت که کارکرد کلام خیال انگیز یا شعر این است که مردم را (البته غیر مستقیم) دعوت به اعمال نیک کند و باعث امور خارق العاده شود و البته تفاوت خطابه و شعر نیز بر اساس همین عنصر خیال انگیزی مشخص میشود، چرا که نفع خطابه به تصدیق است و سود شعر به تخییل؛ و از این راه است که التذاذ و تعجب نفس حاصل میشود. اولین عنصر شعر فارسی، «قالب»ِ آن است. در تعریفهای سنتی دربارهٔ شعر کهن فارسی، ویژگی اصلی شعر را موزون و آهنگین بودن وادای حق مطلب به زیباترین شیوه ممکن آن دانستهاند. تسلیمی، علی (1388)، نقد ادبی: نظریه­های ادبی و کاربرد آن­ها در ادبیات فارسی، کتاب آمه: تهران. Conte nt has ​been c᠎re at᠎ed  with GSA Co​ntent Gene​ra᠎tor ​DE᠎MO .

هارلند، ریچارد (1385)، درآمدی بر نظریۀ ادبی از افلاتون تا بارت، چاپ دوم، ترجمۀ علی معصومی و شاپور جورکش، چشمه: تهران. ابوحفص شرفالدین عمر بن علی بن مرشد بن علی، معروف به ابن فارض یکی از مهمترین شاعران عرب (معاصر با ابن عربی) است و یکی از مشهورترین و اثرگذارترین سرایندگان ادب صوفیانه است. نام او ابومحمّد مُشرفالدین مُصلح بن عبدالله بن مشرّف و تخلصش سعدی است. امیدواریم از خواندن این اشعار، غزلیات، دو بیتی و شعر بلند و کوتاه سعدی لذت ببرید. در ادامه گلچینی از شعرهای بسیار زیبا و عاشقانه سعدی را گرد آورده ایم. در این مطلب مجموعه ای از شعرهای عاشقانه زیبا ، متن های زیبای ابراز عشق، عکس نوشته های عاشقانه، شعر و متن های غمگین، شعرهای عاشقانه غمگین، عکس های عاشقانه، متنهای رمانتیک ، شعرهای دلتنگی ، متن و شعر غمگین ، شعر تنهایی، اشعار عاشقانه را گردآوری کرده ایم که امیدواریم مورد پسند شما قرار گیرد. This was g en erat​ed  by G᠎SA᠎ C on᠎te​nt  Generator ᠎DEMO !

این شاهکار بزرگ شعر فارسی به حدی در ادبیات جدید ملل مورد توجه قرار گرفته که به اغلب زبان های معروف ترجمه شده است. به گزارش ایسنا، در نشست خبری هفدهمین دوره جشنواره بینالمللی شعر فجر عنوان شد که مراسم پایانی این جشنواره روز جمعه (۱۴ بهمنماه) از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار میشود. برخی از بزرگان اندیشه از این ویژگی بهره برده و علوم سخت را از طریق به شعر درآوردن مفاهیم آن به پویندگان راه خرد عرضه میکردند. اتفاقا به عقیدهٔ من ازدواج بیشتر نوعی تکثیر غم بود تا تقسیم شادی. اما قالبی مانند غزل از روایت کمی برخوردار بود. به همین دلیل گاها خواننده به اشتباه میافتد، زیرا شعر های این کتاب مانند نثر است و شما فکر میکنید، در حال خواندن یک متن ساده ولی زیبا هستید.اوج اشعار شاملو را در این کتاب میشود دید. او با بیان این که این «که در نتوانستن برابریم دیگر» بیشتر حالوهوای روحی خودم است، تصریحکرد: در زمان شیوع کرونا تنهایی و مصیبت کشیدم. جستجو کرد و در کمترین زمان ممکن به آن دست یافت. ادبیات فارسی دری بیشتر در مناطق شرقی و شمال شرقی؛ یعنی در سیستان و خراسان و فرارود (ماوراءالنهر) پا گرفت و در دوره سامانی در قلمرو شعر و نثر استقرار و گسترش یافت.

در طول تاریخ تمدن ایرانی – اسلامی منابع مهمی به این نکته اشاره کردهاند که مردم کلام تخیلی و سخن خیال انگیز را بیشتر طالبند تا کلام تصدیقی، حتی اگر از آن (یعنی کلام تصدیقی) متنفر هم بشوند. شعر در مورد تنهایی در این سال ها بسیار محبوبیت پیدا کرده است و در این زمینه بسیار شعر سروده شده است. در این بخش مجموعه شعر کوتاه را آماده کرده ایم. وزارت ارشاد سر این ماجرا مقاومت کرد. غمخوار من به خانه غمها خوش آمدی/ با من به جمع مردم تنها خوش آمدی/ بین جماعتی که مرا سنگ میزنند/ میبینمت برای تماشا خوش آمدی/ راه نجاتم از شب گیسوی دوست نیست/ ای دل به آخرین شب دنیا خوش آمدی/ پایان ماجرای دل و عشق روشن است/ ای قایق شکسته به دریا خوش آمدی/ با برف پیریام سخنی غیر از این نبود/ منّت گذاشتی به سر ما خوش آمدی/ ای عشق! حذف، تکرار، ترکیب سازی و دیگر قابلیتهای زبانی که پیشتر بدانها پرداخته ایم، گاهی فقط برای رویارویی با تنگناهای وزن و قافیه در شعرها رخ می دهند و از این زاویه، تمایزی به زبان می بخشند. شاعرانی که در مورد تنهایی شعر می سرایند؛ ممکن است که واقعا تنها باشند و بعد از رفتن معشوق زمینی از یار بی وفا گله داشته باشند و یا حتی شاید نگران تنهایی معشوق سابق باشند.

دیدگاهتان را بنویسید