8 مذهب اسرار کاملاً محافظت شده با جزئیات واضح توضیح داده شده است.

سلسله شیعه مذهب صفویه پس از سالهای طولانی حکومت بیگانگان بر ایران، توانستند در اوایل سده دهم قمری با تکیه به مذهب شیعه دوازده امامی یک کشور مستقل شیعه و ایرانی بنیان نهند. با استادان دانشگاه ملاقات می کرد و جلساتی تشکیل می داد ، با خاورشناسان بزرگ و فیلسوفانی که برای تحقیق به ایران می آمدند ، دیدار و گفتگو می کرد تا روح تفکر و فلسفه اسلامی و مذهب تشیع را به اروپائیان بشناساند . وضعیت تحصیل یا علم آموزی علامه : خودش نوشت در شروع تحصیل علاقه به علم نداشتم هرچه می خواندم نمی فهمیدم تا چهار سال ، بعد چهار سال عنایت خدا شامل حالم شد . علامه به نقل خودش جلسه تفسیری تشکیل داد و به تفسیر قرآن به سبک جدید پرداخت که نتیجه آن ، تفسیر 20 جلدی قرآن شد (المیزان). تأثیر پذیری از میزا علی آقا قاضی : طی کردن مراحل سیر وسلوک ، آموختن عرفان واخلاق ، آموختن روش تفسیری قرآن به قرآن تحت تأثیر میزا علی اقا قاضی بود . رسول جعفریان در کتاب صفویه از ظهور تا زوال مینویسد: « صفویان با عصمت صوفیانه به قدرت رسیدند اما بلافاصله تلاش کردند عناصر و منابع مشروعیتبخش دیگری نیز به دست آورند و آن تشیع بود که این منبع مشروطیت هیچگاه مستقر نشد و لذا هنگامی که عصبیت صوفیانه رخت بر بست، صفویه فروپاشید.

کتاب های دینی

نظام فکری استاد بر اساس عمیق ترین اندیشه های فلسفی می باشد که از امام و علامه آموخته بود ، با تفکر در قرآن و سخنان معصومین ، یک نظام فکری و عملی خردمندانه را سامان داد . شاگردان امام به شخصیت های درجه اول حوزه علمیه تبدیل شدند ، در علوم عقلی و فلسفه مهارت داشتند ، مسائل فکری روز را می دانستند و برای ایجاد تحول فکری و فرهنگی پیش قدم شدند . برای تبین بیشتر آیات و برای پیوند با مسائل روز ، به مسائل مستقل فلسفی می پردازد و مجموعه ای غنی از مباحث فلسفی را در کنار تفسیر آیات ارائه می دهد . دسته دوم : وارد عرصه تفکر فلسفی شدند و دارای تفکر فلسفی هستند اما افکار فلسفی به خوبی در آن ها شکل نگرفته است ، نمی توانند بین افکار فلسفی و مسائل زندگی ارتباط برقرار کنند ، گاهی بر اساس افکار خود تصمیم می گیرند و گاهی بر اساس مبانی دیگر ، در حال رشد و پیشرفت هستند .

گرایش فقهی او میانه گرایش اهل حدیث و اهل رای است، چرا که وی گرایش ابوحنیفه را با گرایش مالک درآمیخت، یعنی از طرفی با اصول و مبانی ابوحنیفه تا حدی موافقت کرد و از طرف دیگر در بها دادن به حدیث با مالک همراه شد، تا آن جا که در عراق و خراسان به اهل حدیث شهره شد و مردم بغداد نام (یاور سنت) بر او نهادند. پژوهشگران معاصر مانند تام هارپور و جوزف کامپ بل ریشه یابی ازLigare «پیوند داشتن، رابطه داشتن» را احتمالاً از واژهٔ پیشوندی re-ligare، یعنی re (دوباره) و ligare «رابطه داشتن» میسر میسازند. ریشه ها و شاخه ها رابطه مستقیم دارند ؛ هر چه ریشه کم عیب و سالم باشد ، شاخ و برگ هم کم عیب و سالم خواهد بود و هر قدر ریشه قوی و استوار باشد ، شاخ و برگ هم قوی و محکم خواهد بود . تاثیر دیدگاه های فلسفی استاد مطهری را می توان در آثاری که در رابطه با زندگی اجتماعی و اقتصادی جامعه نوشته مشاهده کرد . 2)ایشان نبوغ خاصی داشتند تا جایی که بسیاری از مباحث فلسفه مشایی را تفسیر عرفانی می نمودند . تربیت شاگردان : امام با آگاهی به این مسئله که هر حرکت فکری و فرهنگی و انقلاب اجتماعی نیازمند یارانی همفکر و همراه است ، برای تربیت فکری و علمی طلاب مستعد و نواندیش و آماده کردن این طلاب برای ورود به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تلاش نمودند .  This po st h as  been done wi th the help of G​SA Con tent Gene rator ᠎DEMO .

تا پیش از انقلاب عباسی، تشیع در دو شاخه یا جریانِ اصلیِ کِیْسانیّه و امامیّه توسعه یافت که هر کدام تقسیماتِ درونیِ خود را دارند؛ و سپستر، جنبشِ شیعیِ دیگری به بنیانگذاریِ زِیْدیّه منجر شد. اما میتوان گفت از آغاز انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون نه تنها ایرانیان بهائی، یهودی، مسیحی و زرتشتی که حتی اهل تسنن و دیگر فرقههای اسلامی چون اهل حق، دراویش گنابادی و حتی شیعیانی که به نامهای ملی ـ مذهبی یا روشنفکر دینی شناخته میشوند، از آزارها و سرکوبها درامان نبودهاند. آن امام با آن سیر حرکتی عرفانی- سیاسی و مبارزاتی، نه تنها توانست جامعه بعد از خود را اصلاح، و از خواب غفلت، بیدار کند و سنت و شریعت اسلام را احیا نماید بلکه توانست برای بشریت(بویژه مسلمانان) الگو و مکتبی جامع با تلفیقی از عرفان، سیاست. آزادی ادیان در ایران همیشه بسته به حکومت، دستخوش دگرگونیهای بسیاری بوده و همواره با فرهنگ ایرانی، دین و سیاست اصلی مشخص شدهاست. ربانی گلپایگانی، علی، درآمدی به شیعهشناسی، قم، مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی، چاپ چهارم، ۱۳۹۲ش. این عوامل باعث شد آثار علامه به زبان اروپایی ترجمه شود و جهان غرب با تفکر شیعه بیشتر آشنا شدند . بیشتر عزاداریهای شیعیان در سوگ امام حسین و یارانش در ماه محرم انجام میشود.

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از بیشتر دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید