5 چیزهایی که درباره ادبیات نمی‌دانستید

در این فهرستِ 100تایی، 30 نویسنده با 64 رمان و 36 کتاب برگزیده داستان کوتاه و بلند حضور دارند؛ بدیهی است که این فهرست مثل هر فهرست دیگری، رضایت همه نویسندهها و خوانندهها را به دست نیاورد؛ بااینحال، این فهرست تلاشی است برای پاسداشت ادبیات داستان فارسی در قرن چهاردهم؛ بهعنوان قرن ادبیات. این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. دختر زیبای اسکارلت عمر کوتاهی دارد و در یک حادثه اسب سواری از دنیا می رود، رت با مرگ دخترش ضربه بدی می خورد و تقریبا هوش و حواسش را از دست می دهد، رابطه زناشویی آن ها نیز نسبت به قبل بسیار سردتر می شود. اسکارلت فعالیت های تجاری خود را آغاز می کند و در این زمینه موفق می شود اما به عنوان یک خانم نجیب زاده وجهه اش نزد مردم زیر سوال می رود. اسکارلت که از این مسئله بسیار ناراحت شده به ملاقات او می رود و قول می دهد از اشلی و بو مراقبت کند. این کتاب خلاصهای از کتاب رمان اولیس، رمان معروف جیمز جویس نویسنده ایرلندی است که مشتمل بر 18 اپیزود است، داستان یک روز از زندگی لئوپلد بلوم، همسرش مالی، استیون ددالوس و دیگران را روایت میکند. برخلاف تصور همه، گوئنت وارث این ژن بوده است.  This post h​as been ​done by GSA C᠎ontent Ge nera᠎to​r ᠎DEMO.

کتاب رمان زمرد سبز اثر کرستین گییر جلد سوم مجموعهی جواهرات گرانبها دربارهی دختری به نام گوئنت شپرد است که برای مدت شانزده سال، برای سفر زمان آموزش دیده و آماده شده بود. رت باتلر: شوهر سوم اسکارلت، مردی ماجراجو و فرصت طلب و در عین حال جسور که در طول جنگ به احتکار مواد غذایی روی می آورد و بعد از جنگ به عنوان مردی ثروتمند در آتلانتا زندگی می کند. اسکارلت که سرانجام به عشق و احساسش به رت پی برده بعد از مرگ ملانی با شتاب به دیدار رت می رود تا از عشقش به او بگوید اما رت می گوید که دیگر احساسی نسبت به اسکارلت ندارد و او را ترک می کند. کتاب رمان کشیش ویکفیلد نوشتهی الیور گولداسمیت ، بعد از قریب به سیصد سال هنوز به سرعت با شما رابطهی عاطفی برقرار میکند و خود را در ماجرا ناظر بیطرف نمیپندارید. مدتی بعد پدر اسکارلت از دنیا می رود و او اشلی و ملانی را تشویق می کند به آتلانتا بروند و در تجارت چوب سرمایه گذاری کنند.

می توان او را نماد ارزش های سنتی جامعه دانست. شخصیت پردازی مناسب، قلم روان و تکیه بر مستندات تاریخی ارزش کتاب «آن مرد با باران میآید» را دو چندان کرده است. ملانی نیز مانند اشلی مظهر ارزش های قدیم جنوبی است اما در مقابل رویا پردازی های پوچ اشلی، با قدرت درونی آرام اما قوی با دنیا روبرو می شود. صحبت بر سر این است که در عصر جدید این سنت آرام آرام دارد رو به فراموشی میرود. در این ره­یافت بر جهانی­شدن فرهنگ تأکید می­شود و تمرکز بر مشکلات و مسائلی است که فرهنگ همگن­ساز متکی بر رسانه­های جمعی برای هویت­های ملی ایجاد می­کند. آنان اثر ادبی را شکل(فرم) محض میدانستند و معتقد بودند که در بررسی اثر ادبی تکیه باید بر فرم باشد نه محتوا. پس از مدتی فرزند سوم اسکارلت به نام بونی به دنیا می آید، رت عاشق دخترش است و به خاطر آینده او سعی می کند زندگی خود را تغییر داده و نظر مثبت مردم را جلب کند. مردم نظر مثبتی به او ندارند اما او خودش را به عنوان پدری دوست داشتنی و گاهی شوهر دلسوز به اثبات می رساند. او را می توان نماد جامعه بعد از جنگ، جهانی واقع بین و سریع که افراد قوی در آن رشد کرده و ضعیف ها از بین می روند دانست.

او در حالی که هفده ساله بود، در بیمارستان به امداد گری و مداوای مجروحان جنگ تحمیلی می پرداخت. در این زمان اسکارلت فرزند دومش را به دنیا می آورد. وقتی نویسنده بخواهد در ساحت رمان به برخی از شخصیتها یا مسائل که جزو مقدسات دینی است نزدیک شود، محدودیتهایی را باید رعایت کند و مجاز به خلق این چنین واقعیاتی نیست. تو نسبت به کسانی که دوستت دارند بسیار بی رحمی اسکارلت، تو قلب آن ها را می گیری و آن را مانند شلاق بالای سرشان نگه می دارد. چون مطالبی که استدعا دارم تشریف عرضی برسد با زندگی خود و خانوادهام بستگی دارد تمنا دارم استدعایم مورد قبول واقع گردد.” و این نامه نیز بنا به درخواست پریوش به مقصد رسیده و اینگونه پی نوشت میشود: “عریضه تقدیمی به پیشگاه مبارک شاهنشاه آریامهر بوسیله دفتر مخصوص” ارسال گردد. نکته قابل توجه دیگر این است که این سه کارکرد دانشگاه در کشور ما از یکدیگر جدا و منفک هستند و بین فرهنگ و علم و فناوری تفکیک بهوجود آمده، این در حالی است که در دانشگاههای غربی هر سه حوزه با یکدیگر در تعامل و رفتوآمد هستند.» دکتر طهرانچی ادامه داد: «مدل وارداتی دانشگاه غرب به ایران باعث شد تا هر یک از سه حوزه فرهنگ، علم و فناوری خاستگاه خود را داشته باشند و ارتباط و روزنهای با جامعه بیرونی دانشگاه نداشته باشند، به همین دلیل این سه حوزه در دانشگاههای ما بهعنوان دکور و زینت و تفاخر شکل گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید