نوع ادبیات

علاقه به ادبیات پسااستعماری ،ادبیات همجنس گرایان، رنگین پوستان، کارگران، و تولیدات فرهنگی دیگر گروههای به کنار رانده شده تاریخی منجر به گسترش گسترده آنچه تاکنون «ادبیات» و سبکها تلقی میشد، شدهاست. مرعشیپور از پیشگامان ترجمه داستان عربی در ایران است و چند دهه است بیوقفه به ترجمه ادبیات معاصر عرب مشغول است و به همین دلیل با او درباره موانع فرهنگی و تاریخی جامعه ایران برای برقراری ارتباط فکری با جوامعی که با آنها ریشهها و مسائل مشترک داریم صحبت کردهایم. داستان فیلم حس بینقص دربارهی سر آشپزی مشهور در شهر گلاسکو است که درگیر یک رابطه عاشفانه با یک دانشمند میشود اما به دلیل ناشناخته مردم جهان دارند حواس ۵ گانه خود را از دست میدهند. پیج و لئو بعد از ازدواج بهترین لحظات عمرشان را در کنار یکدیگر سپری میکنند و به نظر میرسد که هیچ چیز نمیتواند آنها را از یکدیگر جدا کند اما … فیلم لاوینگ طی دهه ۱۹۶۰ میلادی، یک کارگر سفیدپوست به نام ریچارد لاوینگ که در شهرستان کارولین ایالت ویرجینیا سکونت دارد، دلباخته زنی سیاهپوست به نام میلدرد جتر میشود و پس از مدتی با او ازدواج میکند. ᠎This po​st was written by GSA C᠎on te᠎nt  Gen er​at or​ D emoversion.

سالها بعد، میای نوجوان در گروه مدرسه در حال نواختن است که آدام او را میبیند و محبتشان به هم آغاز میشود. در طول داستان، صحنهها و رویدادها بر روی هم منعکس میشوند، زمان از یک روند خطی پیروی نمیکند و واقعیت و وهم درهمتنیدهاند. در صورتی که این نگاه بطور جدی در مراکز آموزشی کودکان دنبال شود، در نهایت خطی موازی با آموزشهای رسمی و مدرسهای ایجاد میشود که محور آن برنامهی کتابخوانی و قصهگویی برای کودکان است و آموزشهای حاشیهای در کنار روال رسمی آموزشها، از طریق کتابخوانی به کودکان ارائه میشود. اما در این بین دیوید الیوت (الکس پتیفر) که چهار سال عاشق او شده بود، دنبال راهی است تا علاقهٔ خود را به او ابراز کند. پاتریزیو سولیتانو (بردلی کوپر) پس از آنکه توسط مادرش از آسایشگاه روانی (دارای بیماری دوقطبی) به خانه باز میگردد، تصمیم میگیرد که سبک زندگی خود را عوض کرده و گذشتهها را فراموش کند. پس از سالها زندگی مجردی، حال او با مردی آشنا شده که ممکن است ارزش از دست دادن جاودانگی اش را داشته باشد. فیلم بیمار بزرگ، درباره کمیل پاکستانی الاصل که کمدین است و امیلی که دانشجوست عاشق یکدیگر میشوند اما با تفاوتهای فرهنگیشان کلنجار میروند.

فیلم عهد دربارهی پِیج و لئو (ریچل مکآدامز و چنینگ تیتوم) زوج جوانی است که در نهایت عشق و علاقه با یکدیگر ازدواج کردهاند. «هالی کندی» زنی زیبا و باهوش است که با تنها عشق زندگیاش، یک مرد ایرلندی احساساتی، شوخ طبع و بی پروا بنام «جری» ازدواج کرده است و زندگی خوبی دارد. «ترز بلیوت» (با بازی رونی مارا) دختر جوان و عکاسی است که با نامزد خود قصد ازدواج و عزیمت به فرانسه را دارد ولی هنوز تصمیمش را قطعی نکردهاست. داستان به کودکی میا برمیگردد، روزی که او تصمیم گرفت به نواختن ویولن سل بپردازد. با نزدیکی کریسمس و تعطیلات اواخر سال ترز تصمیم میگیرد تا در فروشگاه زنجیرهای و حراجی مخصوص کریسمس کار کند. داستان فیلم اقتباسی از رمانی با همین نام، نوشته نیکولاس اسپارکس، منتشر شده در سال ۲۰۰۶ است. گتسبی بزرگ فیلمی است به کارگردانی باز لورمن، محصول سال ۲۰۱۳ سینمای آمریکا و استرالیا که بر پایه رمانی با همین نام به قلم اف. فیلم خوش شانس بر اساس رمانی به همین نام ساخته شدهاست.

با عشق، رزی یک فیلم رمانتیک درام بریتانیایی-آلمانی به کارگردانی کریستین دیتر و نویسندگی جولیت توحیدی است که بر پایه رمان «Where Rainbows End»، به قلم نویسندهٔ ایرلندی سیسیلیا اهرن ساخته شدهاست. او در سهگانه قاهره که شاهکار بزرگش به شمار میرود، خانوادهای از طبقه متوسط مصر را موضوع روایتش قرار داده و با شرح زندگی اعضای این خانواده در سه نسل بین سالهای 1917 تا 1944 تصویری جزئینگرانه از جامعه و تحولاتش به دست داده است. داستان فیلم دربارهی یک دختر جوان در شهر نیویورک است که تلاش زیادی میکند تا به قطار ساعت ۱:۳۰ به شهر بوستون در ایالت ماساچوست برسد، ولی کیف او در راه دزدیده میشود و با مرد غریبهای (Chris Evans) آشنا میشود. داستان فیلم دربارهٔ ویل ترینر ماجراجو، کسی که همواره به ورزشهای مخاطرهآمیزی چون صخرهنوردی میپرداخت، در اوج جوانی و سلامت و ثروت اتفاقی برایش رخ میدهد و به لحظهای زندگیاش تغییر میکند و در این بین لوییزا کلارک مسئولیت مراقبت از او را به عهده میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید