توانایی شعر

به نظر میرسد دو نگاه عارفانه و عاشقانه به واژۀ شهادت بارزترین چهره این واژه در شعر کهن است و آن وجه شهادت که بهواسطۀ رزم خونین حاصل میشود، مختصّ شعر معاصر است و جای آن در شعر کهن خالیست. حافظ بعد از سعدی بزرگترین شاعر غزلسرای ایران است زیرا توانست از آمیختن سبک غزل های عاشقانه و غزل های عارفانه سبک تازه ای بوجود آورد. ترجمه و تألیف چندین جلد کتاب و دهها مقاله درباره مسائل کشور چین، راهاندازی سایت چینی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مدیریت مرکز پژوهشی آسیا دانشگاه تهران و آموزش و مشاوره چینپژوهان کشورمان در کسوت استاد دانشگاه از جمله خدمات دکتر وفایی پس از بازگشت به ایران بوده است. لازم است تا در بخشهای بعدی این مقاله به سبکشناسی شعر ایران در تاریخ خود هم بپردازیم. از اوان مشروطیت در ایران روشنفکران و متفکران ایرانی سعی می کنند نقد اجتماعی را چه در شعر و چه در نثر رواج دهند. ق مقبره حافظیه شیراز یکی از بزرگترین شعرای ایران بعد از سعدی در قرن ۸ ه . از این فراهمآوری برای تدریس، در سالهای بعد هم میتوان بهرهگیری کرد. فرو کاهنده یعنی اینکه در خدمت یادگیری و متن نباشد؛ هرچند برای بچهها جذاب باشد.

معلم باید بداند که در قلمرو یادگیری به چه مسائلی توجه کند. او باید قبل از ورود به کلاس، خود را در آینه نگاه کند و ببیند آیا خودش میتواند ظاهر خود را تحمل کند که انتظار داشته باشد دانشآموزان هم نود دقیقه تحملش کنند یا نه. در دنیای امروز اقبال گسترده از آثار غیرداستانی یا nonfiction اهمیت این امر را دوچندان میکند. این داستان زیبا الهام بخش آثار متعددی بوده که از معروف ترین آن ها می توان به فیلم بر باد رفته در سال 1939 با بازی کلارک گیبل و ویوین لی اشاره کرد، این اثر توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را از آن خود کند. اگر دانشآموزان معلم را قبل از درس نپذیرند، هرگز او را نخواهند پذیرفت؛ یعنی پیش از درس، معلم باید به درون دانشآموز نقب بزند و راه پیدا کند. دکتر محمدرضا سنگری: همانطور که آقای نعمانی گفتند، معلم باید قبل از شروع درس فراهمآوری کند و به درس ایمان داشته باشد. مسلماً بچهها انتظار دارند معلم برایشان جوک تعریف کند و آنها قاهقاه بخندند. این معلمان شیفتگان زنگاند و صدای زنگ برایشان شیرینترین موسیقی عالَم است. تناسب لحن و صدای معلم با متن بسیار مهم است؛ مثلاً صدای آقایان اغلب تناسب بیشتری با متن حماسی دارد و برعکس، در متون تغزلی معمولاً لحن و صدای خانمها مناسبتر است.

متن روایی با متن غیر روایی بسیار متفاوت است. اولین مجموعهداستان گلی ترقی با عنوان «من چهگورا هستم» در سال 48 منتشر شد و پس از آن «جایی دیگر» و «دو دنیا». این کتاب مشتمل بر 15 بخش بوده که اولین آن، درباره هویت و ویژگیهای هنرمند توضیح میدهد. در ادامه نشست خبری جشنواره شعر فجر، رضا اسماعیلی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اینکه به نظر می رسد جشنواره شعر فجر در طول برگزاریاش بر آینده شاعران و کتابهای شعر تأثیر نگذاشته است در حالی که در جشنوارههای دیگر از جمله فیلم فجر میبینیم که جشنواره بر روند تولید، اکرانفیلمها و حتی اقتصاد آن تأثیر دارد اما در شعر فجر اینگونه نیست. کتاب اعتراف من، سیر زندگی و اعترافات شخصیتی را نشان میدهد که دوران خوشیاش تمام شده و اکنون درباره همهچیز اعتراف میکند. در این جلد به تحلیل اشعاری از احمد شاملو، فروغ فرخزاد، رضا براهنی، یدالله رویایی و داستانهایی از احمد حسنزاده، سمین دانشور، صادق هدایت و غیره پرداختم و سعی کردهام هم به تحلیل شعر و هم به تحلیل داستان بپردازم که نشان دهم شعرشناسی شناختی به معنای تحلیل شعر نیست، بلکه به معنای بینش شناختی داشتن در متن ادبی است. کار به جایی رسید که در این دوران شهرت برخی کسان چون متیو آرنولد با این که متون ادبی هم تولید کردهاند بیشتر به جهت نظراتی است که در مورد ادبیات دادهاند.

آکسنتی ایوانوویچ پوپریشچین، یک کارمند دون پایه است که دائما از سوی همکاران و بالادستی هایش مورد تمسخر قرار می گیرد. نوع غذا و پرورش و مراقبت بسته به نوع گیاه و محصولی که قرار است به بار بیاید، متفاوت است. این نویسنده سالمندی و موضوعات پیرامون آن را دستمایه رمان خود قرار داده است. عوامل متعددی از نقش رسانهها، دغدغه معیشت، معضل کتابنخوانی، مسألهنشناسی، وضعیت فروش و مسائل پیرامون نشر و ناشر از مواردی بود که در این گفتوگوها طرح شد و به مرور منتشر میشود. جریمی کمپ بازیگر سریال محبوب ریوردیل در نقش خواننده ای مسیحی می درخشد.این فیلم روایتگر داستان واقعی زندگی او و همسرش الیسا می باشد که درست قبل از ازدواج دچار سرطان تخمدان شده است. بنابراین، معلم هم باید مانند باغبان جذابیت مثبت ایجاد کند؛ یعنی نقش پرورشی و تربیتی داشته باشد و دورهها و شیوههای تدریس را آموزشدیده باشد، به اصول یاددهی مسلط باشد، بیان فصیح و روان و جذاب داشته باشد، با دانشآموزان خوشبرخورد باشد، متکلم وحده نباشد و به همه فرصت مشارکت در تدریس را بدهد.علاوه بر اینها، معلم ادبیات باید بتواند عبارتها و جملههای عربی را درست بخواند. این کتاب یکی از تاثیرگذارترین و بهترین آثار بزرگ علوی محسوب میشود که علاوه بر ترسیم جو خفقانآور تهران در زمان رضاشاه، عاشقانهای عمیق و فداکارانه را روایت میکند، اما این عشق نیز مانند بسیاری از عشقهای دیگر، فرجام خوشی ندارد و دچار حادثهای تلخ میشود.  Th᠎is da​ta w​as g᠎ener᠎ated with G SA C᠎on᠎te nt G​ener᠎ator Demov ersion .

دیدگاهتان را بنویسید