تله ادبیات

و شعر ایرانی که مدتها از آن خبری نبود، در دربار سامانیان که اهل ادب بودند، رشد و تعالی یافت. کتاب، داستان عشق و دلدادگی اعضا و خدمتکاران دو خانواده ارنشا و لینتون، و همچنین کینه و عناد میان آن ها است. فیلم در مورد پسری جوان به نام دارین است که متوجه میشود عشق زندگیاش ایزابل در حال مرگ است و تنها یک سال فرصت زندگی کردن دارد. قبل از آن تشکیل کلاس موزیک در مدرسه دارالفنون و برگزاری تاتری در سالن آن مدرسه، گامهای برای معرفی هنر و فرهنگ غرب به ایران محسوب میشدند، ولی به دلیل محدودیتهای خاص و ویژه هر یک از آن دو شاخه از هنر، و بهویژه محدودیتهای علنی موجود در جامعه پیرامون آنها، استفاده از موسیقی و تاتر غربی در چارچوب کاخ سلطنتی باقی ماند و دانشآموختگان کلاس موزیک، جایی جز دستجات قشونی برای فعالیت خود نمییافتند. در حالیکه بسیاری از رمانها ممکن است حاوی قطعات یا مضامین طنز باشند، ویژگی بارز این ژانر این است که طنز چارچوب و خط مشی اصلی داستان است، نه یک موضوع گاه به گاه. نسخه ی اصلی این رمان به زبان اسپانیایی است و در ۳۰ سالی که از نخستین چاپ این کتاب گذشته است بیشتر از ۳۰ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته است و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است.

از دلایل پیدایش رمان در زبان و ادب فارسی، میتوان ورود صنعت چاپ و رواج روزنامه نگاری و همچنین ترجمه از زبانهای اروپایی که تحت تأثیر زبان فرانسه و سپس متأثر از زبانهای روسی و انگلیسی بوده است، اشاره کرد. نسخه ی اصلی این رمان به زبان انگلیسی نوشته شده است. رمان کتاب طولانی است که معمولا حول محور شخصیت اصلی داستان می چرخد و در یک جامعه قابل شناخت اتفاقات قابل باور و نزدیک به واقعیت را به طور داستانی برای خواننده شرح می دهد. به طور مثال یک شاعری را میبینید که کاری به جریان شعر انقلاب ندارد اما معارض و مخالف این جریان هم نیست و دارد شعر خودش را میگوید این شاعر میتواند در شعر فجر شرکت کند و برگزیده هم بشود ایرادی ندارد. این فیلم بر اساس رمان پرفروش ریورز (سال ۱۹۹۱) ساخته شدهاست و در غرب وحشی آمریکا و در جریان تب طلای کالیفرنیا اتفاق میافتد. رستگاری عشق (Redeeming Love) یک فیلم وسترن آمریکایی به کارگردانی دی جی کاروسو است که فیلمنامه آن را کاروسو همراه با با فرانسین ریورز نوشته است. فیلم Mirror Mirror “آینه آینه” فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و فانتزی به کارگردانی تارسم سینگ است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

بر باد رفته در سال ۱۹۳۶ ده سال بعد از اینکه میچل نوشتن آن را به پایان رساند منتشر و بلافاصله به ۱۶ زبان ترجمه شد. این است که در آن دورهی خاصِ بعد از حکومتِ یعقوبِ لیث، زبان عامه و ادبیات ایران به استقلال رسیده بود. ایان مکیوئین نویسنده داستانهای کوتاه بود، اما تاوان رمانی بلندی است که متن جذاب و گیرای آن، خواننده را سحر میکند و به دنبال خود میکشاند. در حقیقت نقد عینی تا حدودی عکسالعملی است در مقابل روش ادبای سنتی که معمولاً بیش از متن به زندگی نویسنده و آرا و افکار او و اوضاع و احوال اجتماعی دوره او توجه دارند.برای نقد ادبی البته میتوان انواع و اقسام دیگری هم قائل شد، مثلاً نقد متون Textual criticism،هدف این نوع، تشخیص ضبطهای صحیح و رسیدن به متنی است که هر چه بیشتر به اصل ـ آنچه نویسنده یا شاعر پرداخته است ـ نزدیک باشد. رمان به کتابی گفته می شود که روایتگر داستانی بلند است که در قابل نثر متن نوشته می شود. خنده و فراموشی نوشته میلان کوندرا تلفیقی است از زندگینامه نویسنده، ایدهها و عقایدش و تاریخ که تحت تأثیر حمله پیمان ورشو به چکوسلاواکی در سال ۱۹۶۸ نوشته شده است. Th᠎is po st has ​be᠎en do᠎ne with the  help of G​SA Con​tent​ G​enerat or D᠎em ov​ersi᠎on !

این فیلم یک داستان عاشقانه با دو روایت است که بین سالهای ۲۰۰۳ و ۱۹۶۰ بین لندن و ریویرا اتفاق میافتد و براساس پرفروشترین رمانی به همین نام از جوجو مویز ساخته شده است. پاسخ: رئیس علی دلواری: در دوره محمدعلی شاه قاجار به همراه دیگر مشروطه خواهان به مبارزه با استبداد شاه برخاست و بوشهر را از حاکمیت شاه خارج کرد. حلبی، علی اصغر، تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی، دانشگاه پیام نور، ششم ۱۳۷۶، ص۵۸. در سال ۱۳۴۲ به تصمیم خانواده صادق هدایت سنگ مزار او تغییر کرد و علی سردار افخمی معمار مشهور ایرانی طراح مقبره او است. این فیلم یک نسخهی مدرن و کلاسیک و موزیکال از داستان سیندرلا است. فیلم موزیکال یک هفته دوری درباره شخصی بهنام ویل هاوکینز است که دیگر جایی برای رفتن ندارد و برای اولین بار خود را در اردوگاه میبیند. خلاصه داستان: این فیلم درباره شاهزاده خانمی به نام «سفید برفی» است که اکنون در تبعید به سر می برد. چه اتفاقی می افتاد اگر این شخص هرگز وجود داشته است؟ داستان رمان از زبان خدمتکار امارت برای مسافری به نام لاک وود تعریف شده و او آن را به اول شخص روایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید