تعاریف شعر

قافیه زنگ شعر است و نباید از هر کلمه ای به عنوان قافیه استفاده کرد. همچنین کتاب «همزاد» از قاسم شکری در ۱۹۲ صفحه با شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۱۶هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است. دست اندرکاران فعالیت های ادبی غالبا بین «مرور و معرفی»، «تحلیل» و «نقد» تمایز نمی گذارند و هر نوع نوشتاری را که نویسنده در آن نظری راجع به متنی ادبی اظهار کرده باشد، به غلط مصداق «نقد» می پندارند. البته باید توجه کنیم که به دلیل همسانی این شعر با اشعار دورههای یادشده، نمیتوانیم عنوان «سبک» را به آن بدهیم. باد در درختان بید در دسته ادبیات کودکان قرار میگیرد و البته حرفهای مهمی هم برای بزرگسالان دارد. باد در درختان بید در دسته کتاب کودکان قرار میگیرد و البته حرفهای مهمی هم برای بزرگسالان دارد. سرگذشت هکلبری فین اثری انتقادی است با درونمایهای ضدنژادپرستی که البته با طنزی بینظیر همراه است. وقتی این کتاب را به دست میگیرید تا اتمام ماجراجوییهای هکلبری، جیم و البته تام سایر نمیتوانید کنارش بگذارید. کتاب پزشک قانونی (باشگاه قتل زنان) نوشتهی جیمز پترسون ، داستان پلیسی و فوقالعاده هیجان انگیز یک پروندهی قتل را به تصویر میکشد که یکی از مقتولین هنوز زنده است و در سردخانه نفس میکشد. ᠎Post w as g ener ated wi​th t he ​help  of GSA C on tent Generator Demoversion!

کیمیاگر پائولو کوئلیو، مردی به نام اوه فردریک بکمن، جزء از کل استیو تولتز و رمان 1984 جرج اورول در سالهای اخیر همواره در لیست پرفروشهای کتابفروشیهای ایران قرار داشتهاند. «مونا سیمپسون»، خواهر استیو جابز درباره مرگ او گفته بود آخرین کلمات استیو، چند ساعت پیش تک سیلابی بود و سه بار تکرار شد. کتاب دیوید کاپرفیلد یکی از آثار برتر چارلز دیکنز بزرگ است و گفته میشود که بیشتر حالت یک کتاب زندگینامه دارد. پیپی جوراببلند این کتاب یکی از کتابهای متعدد حوزۀ کودکان است که بارها به زبانهای مختلف ترجمه شده است. تنتن به اقصی نقاط جهان سفر میکند و بسیاری بخشهای این داستان معرف دقیق و کامل فرهنگها و مردم مختلف است. هریاتر قصه پسر جادوگری است که همراه دوستانش با شر مبارزه میکند؛ قصهای که در چند دهه اخیر برای خوانندگان جوان بسیاری تعریف شده است. رولد دال دوستداشتنی، نویسنده بزرگ بریتانیایی است که آثارش در حوزه کودک را همه گروههای سنی دوست دارند. ​C᠎on​tent h as been c᠎reat​ed by GSA Content Ge᠎nerator  DEMO.

من میدانم مخاطب شعر با سینما متفاوت است. در اینجا، سینماگر فرصت دارد به جزئیات دقت کند، جذابیت های قصه را افزایش دهد و مخاطب را بیشتر با خود همراه کند اما در سینمای ایران مقاومتی عجیب بر سر استفاده از اقتباس وجود دارد. اخیراً این کتاب به هشتادمین زبان یعنی زبان اسکاتلندی ترجمه شد و احتمالاً این عدد کماکان افزایش خواهد یافت. ساموئل ریچاردسون، نویسنده کتاب کلاریسا، یعنی یکی از طولانیترین کتابهای انگلیسی دنیا و نیز ازجمله طولانی ترین رمان های جهان است. بارتلبی محرر شخصی است که توسط یک وکیل در وال استریت استخدام شده و کارمندی سخت کوش است. دروغگوییِ سیستماتیک در حکومتهای توتالیتر رایج میشود، تصویرسازی ابزاری مؤثر برای اقتدارگرایان است. جان باکن در ۳۹ پله، رمانی پرجنب و جوش و کلاسیک (ادبیات کلاسیک) درباره ماجراجوییهایی با طعم تعلیق و خشونت خلق کرده است. شهری که طاعون و موشها احاطهاش میکنند و رمانی درجهیک از دل آن خلق میشود. کتاب آلیس در سرزمین عجایب را لوئیس کارول برای دختر ۹ساله یکی از مقامات آکسفوردی نوشته بود که سالها پس از آن هم کودکان و بزرگسالان را در دنیای اسرارآمیز خود پذیرا شده است. رئیس انجمن علمی انقلاب اسلامی با بیان اینکه شاید بتوان گفت که هیچ انقلابی در دنیا حتی انقلابهای بزرگ این همه ذهنهای اندیشمندان را به خود جذب نکرده و این از افتخارات انقلاب اسلامی محسوب میشود، عنوان کرد: به تعبیر اندیشمندان علوم سیاسی، انقلاب اسلامی ایران، بزرگترین انقلاب مردمی جهان به شمار میرود.

C on te nt has be᠎en creat​ed wi᠎th the  help of GSA C᠎ontent Gen er ator᠎ Demoversion​.

او در ماه فوریه 1986 پنج میلیون دلار از دارایی شخصی خود را بابت حقوق فنی به «جورج لوکاس» داد و پنج میلیون دلاری دیگر در این شرکت سرمایهگذاری کرد و به عنوان رئیس هیئت مدیره به پیکسار پیوست. و جدای از آن در حوزهی زبان (واژگانی) یا حتی قافیه به تکرار میرسد. در جستوجوی عشق نوشته نانسی میتفورد، نوعی کمدی آداب است که طرفداران زیادی دارد و خوانندگان بیشماری به حضور آن در فهرست بهترین رمان های جهان رأی میدهند. او آثار مطرح از نویسندگان بزرگ جهان را ترجمه کرده و در این زمینه نیز صاحب سبک است. نویسنده این کتاب با پرداختن به سوالات اساسی بشر و بیان نظر فیلسوفان گوناگون درباره آنها در قالب رمان، اثری بسیار آموزنده و خواندنی آفریده است. دیگر جریانهای نقد ادبی اواسط ـ تا اواخر قرن نوزده عبارتند از: رئالیسم (که در آن احتمالات و پرداختن به جزئیات حیاتی محسوب میشد). آلدوس هاکسلی در رمان تخیلی – علمی دنیای قشنگ نو، آرمانشهری را توصیف میکند که علم روانشناسی و ژنتیک در آن رشد چشمگیری داشته و زندگی انسانها را کنترل میکند. با توجه به اهمیت جهانی مطالعات میانرشتهای در ادبیات طی چند دهۀ اخیر و نیاز مبرم به چنین مطالعاتی در ادبیات فارسی، در این مقاله میزان و نحوۀ کاربست رویکردهای میانرشتهای در کتاب یادشده بررسی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید